Czy istnieje dron idealny? Poznaj opinię ekspertów!

Jeszcze do niedawna zrobienie dobrego filmu z lotu ptaka było bardzo kosztowane, bo wymagało użycia helikoptera. Pojawienie się bezzałogowych statków – dronów, wszystko zmieniło. Jednak czy istnieje sprzęt idealny, który zadowoli każdego operatora?  W naszym artykule odpowiadamy na to pytanie. Wskazujemy też, co trzeba poprawić, aby filmowanie z drona było jeszcze łatwiejsze. Zachęcamy do lektury!

Dron idealny, czyli marzenie każdego filmowca

Doskonały sprzęt do realizacji zdjęć z lotu ptaka powinien wyróżniać się:

  • trwałością,
  • małymi gabarytami,
  • modułową budową,
  • łatwością obsługi.

Jeśli dodamy do tego wytrzymałą baterię i wyposażenie w zaawansowane systemy bezpieczeństwa – mamy drona niemal idealnego. Czy takie urządzenie już istnieje, czy jest to dopiero kwestia przyszłości? Sprawdź!

Zasilanie i czas ładowania baterii

Najnowsze drony to urządzenia wielkości puszki. Ich baterie ładuje się ok. 80 minut, a czas lotu na jednym akumulatorze wynosi ok. 20 minut – w sam raz, aby nagrać film promocyjny lub video ślubne. Jednak by móc realizować transmisje na żywo, np. z biegów maratońskich, potrzeba o wiele bardziej zaawansowanej technologii.

Stabilność obrazu ponad wszystko

Wymaga ona rozbudowanego systemu sterowania i czujników pokładowych. Nowoczesne modele dronów wykorzystują już takie rozwiązania. Jednak koszt zakupu tych urządzeń przekracza możliwości przeciętnego fotografa hobbysty.

Aby filmy promocyjne były ostre i wysokiej rozdzielczości, kamery muszą odznaczać się dobrą jakością, a dron powinien być wyposażony w gimbal. To on pozwala utrzymać stabilizację obrazu. Kamerę należy zamocowana na co najmniej dwuosiowym gimbalu – trzecia oś stabilizowana jest wówczas cyfrowo. Tylko takie rozwiązanie zapewni przejrzyste ujęcia podczas lotu i utrzyma równy horyzont.

 

Wielkość ma znaczenie

Profesjonalne drony muszą być lekkie i stabilne, aby można było podłączyć do nich kamery:

  • konwencjonalne o najwyższej dostępnej rozdzielczości,
  • z zoomem,
  • termowizyjne.

Przy zachowaniu małych gabarytów konstrukcja powinna zapewniać maksymalne osiągi i udźwig. Najmniejsze maszyny latające tego typu ważą ok. 33 gramy, choć używa się ich raczej do celów wojskowych. Marzeniem fotografów i kamerzystów jest to, aby sprzęt tego typu móc wykorzystywać na szeroką skalę.

Podniebny tercet?

Już dziś niektóre drony reagują na gesty. Można je też zsynchronizować z wieloma aplikacjami, tak aby nagrany materiał od razu umieścić w social mediach. A gdyby przy robieniu filmów z lotu ptaka była jeszcze okazja do wykonywania nieograniczonej liczby ujęć?

Wówczas można byłoby prowadzić relację na żywo i pokazywać obraz pod różnym kątem. Aby tak się stało, statki bezzałogowe musiałyby być łączone po dwa, trzy czy nawet w chmury, a sterowałby nimi jeden operator.

Ulewa? Żaden problem!

Już dziś oferujemy realizację zleceń także przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, choć niejednokrotnie jest to bardzo trudne. Jeśli bezzałogowce mają wzmocnioną konstrukcję, wówczas nagrywanie filmów z drona jest możliwe nawet podczas:

  • ulewy,
  • śnieżycy,
  • burzy.

Profesjonalna produkcja filmowa tylko z Galaktika Film

Wygląda na to, że nie nie ma jednego idealnego drona, który mógłby zrealizować każde zadanie. Dlatego, jeśli interesują Cię zjawiskowe filmy z lotu ptaka, zaufaj espartom. Od lat obsługujemy eventy, a także realizujemy spoty promocyjne, które z powodzeniem wykorzystasz na wiele sposobów. Zapraszamy do współpracy!