Zasady pracy z dronem

Filmy z drona to efektowny element takich realizacji jak filmy promocyjne, filmy wizerunkowe tworzone dla firm oraz wszelkie filmy eventowe i spoty reklamowe, zwłaszcza te realizowane na atrakcyjnych wizualnie terenach. Jak bezpiecznie, zgodnie z prawem i sztuką operatorską tworzyć filmy z drona?

Profesjonalna produkcja filmowa oferująca filmy z drona wymaga przede wszystkim licencji na obsługę tego urządzenia do celów komercyjnych. Licencja nie jest niezbędna do korzystania z dronów używanych w celach rekreacyjnych, jednak są to bardziej amatorskie zabawki, niż sprzęt do realnej pracy. Wysokiej klasy drony umożliwiające realizację takich zleceń jak filmy promocyjne, filmy eventowe czy spoty reklamowe wymagają profesjonalnego podejścia, odpowiedniego przygotowania i dużo większych umiejętności, niż posiada “niedzielny” użytkownik drona. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się rozwinąć umiejętności i zostać profesjonalnym operatorem drona?

Jak wybrać sprzęt do pracy?

Wśród dronów wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje urządzeń, różniące się poziomem zaawansowania oraz budową. W sprzedaży znajdziemy tricoptery - drony trójśmigłowe, przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, quadracoptery wyposażone w cztery śmigła, prostsze w użyciu, oraz uzbrojone w sześć śmigieł hexacoptery i octocoptery - z kolejno, ośmioma śmigłami utrzymującymi urządzenie w powietrzu. Quadracoptery z czterema śmigłami są świetnymi dronami dla początkujących adeptów filmowania dronem, z uwagi na łatwość ich sterowania. Jeśli chcemy nagrywać dłuższe filmy z drona w wysokiej jakości i rozdzielczości, zapomnijmy o dronach amatorskich. Jedynie półprofesjonalne i profesjonalne urządzenia umożliwią nam realna pracę i uzyskanie zadowalającej jakości filmu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest dron - musi być on jednocześnie lekki i wytrzymały. Przy wyborze urządzenia do pracy zwróćmy uwagę także na kontroler lotu. Im lepiej wykonany i precyzyjniejszy, tym łatwiej będzie nam sterować sprzętem i tworzyć płynne, wysokiej jakości filmy z drona. Wracając do wyboru rodzaju drona, poszukując sprzętu, który sprawdzi się w warunkach profesjonalnego filmowania, w grę wchodzą głównie sześcio- i ośmiośmigłowe drony. Hexacoptery i octocoptery dzięki większej ilości śmigieł mają większy udźwig, mogą więc unieść bardziej profesjonalną kamerę lub aparat fotograficzny, będą więc dobrym sprzętem dla profesjonalisty, umiejącego już obsługiwać bardziej podstawowe modele i posiadającego licencję. Czym jest licencja na drona i dlaczego jest niezbędna do pracy z tym latającym sprzętem?

Filmy z drona na licencję “pilota”

Profesjonalna praca z dronem wymaga posiadania licencji niezbędnej do obsługi tego sprzętu oraz bycia na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami dotyczącymi korzystania z drona na otwartej przestrzeni miejskiej i nie tylko.

Licencja UAVO - Unnamed Aircraft Vehicle Operator niezbędna jest do realizacji filmów z drona na użytek komercyjny, podobnie jak wymagane prawnie ubezpieczenie OC do celów pracy z dronem.

Zasady korzystania z drona określają przepisy prawa lotniczego. Filmy z drona należy realizować minimum 100 metrów od zabudowań oraz przestrzegać aktualnych w danym momencie obostrzeń dotyczących zakazu filmowania niektórych budynków i terenów aglomeracji miejskich. Jak w łatwy sposób sprawdzić, czy możemy kręcić filmy z drona w danym miejscu? Przydatne portale internetowe i aplikacje na telefon z opcją sprawdzania lokalizacji z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i zgodnej z prawem pracy z dronem. Profesjonalne filmy z drona, wzbogacające filmy eventowe, spoty reklamowe i filmy promocyjne zrealizuje Galaktika Film. Zapraszamy do kontaktu!

Film korporacyjny - Warszawa